Roboti v Densu zbaví lidi nudné práce a umožní jim dělat zábavné věci.
robotizace

Robotizace je příležitost pro výrobní firmy, aby setrvaly a udržely se v daném oboru a zvyšovaly a budovaly svoji konkurenceschopnost. Část lidí se bezesporu robotizace bojí. Domnívají se, že jim chytré stroje seberou práci. Mají důvod se bát? Začtěte se do rozhovoru na toto téma s naším ředitelem technologie Tomášem Švagerkou

Výrobce chladičů pro BMW nebo Audi chce růst. Liberecké DENSO ale čeká na novou příjezdovou silnici.
Prezident Shinichiro Yamaji

Liberecké DENSO je jedním ze symbolů japonských investic v Česku. Výrobce klimatizací do aut už v Česku investoval okolo 9,5 miliardy korun. Firma by se dál na severu Čech ráda rozšiřovala, trápí ji však nedostatek lidí i doprava.

Setkání s hejtmanem: Hádky na zastupitelstvu jsou o ničem a vše blokují.
Setkání s Hejtmanem

Liberec - Hlavní priorita kraje v dopravě, dopravní obslužnost Frýdlantska, elektrifikace, dopravní napojení průmyslové zóny či nízká nezaměstnanost, to byla hlavní témata akce Deníku s vámi s názvem Setkání s hejtmanem, které proběhlo v pátek 15. prosince v Multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Ani z nástrojárny nemusíte odcházet s umaštěnýma rukama
Postupový nástroj na tváření hliníku

Černá a špinavá práce. Tak si mnozí mohou představit zaměstnání u strojů ve fabrikách. Dávno už tomu tak ale nemusí být.

Firmám utíkají zaměstnanci za lepším bez podání výpovědi, riskují žaloby
Firmám utíkají zaměstnanci

Na firmy tvrdě dopadá nový fenomén v přetahování zaměstnanců. Lidé jdou do jiné firmy za vyšším platem, aniž by podali výpověď a čekali na uplynutí výpovědní doby. Často nedorazí na směnu a dostanou tak původního zaměstnavatele do nesnází.

Marksová: Další zvyšování mezd je cestou jak bránit odlivu lidí
Ministryně Marksová

Další zvyšování minimální mzdy je podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) jednou z cest, jak zabránit odlivu pracovníků zejména v pohraničních oblastech Česka. Novinářům to řekla po jednání se saským ministrem hospodářství, práce a dopravy Martinem Duligem v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Nedostatek pracovních sil ale trápí zaměstnavatele na obou stranách hranice.

DENSU chybějí zaměstnanci, nové láká na vyšší nástupní mzdy
DENSO zaměstnanci

Libereckému výrobci klimatizací do automobilů Denso Manufacturing Czech chybějí zaměstnanci. Nové pracovníky proto firma láká na vyšší nástupní mzdy, které zvýšila téměř o pětinu. Společnost také vyplácí desetitisícový uvítací bonus. Peníze navíc nabízí firma i svým zaměstnancům, pokud doporučí nového výrobního pracovníka. Aktuálně chybějí desítky lidí, řekla ČTK mluvčí společnosti Markéta Jančáryová (Dousková).

Kolem DENSA a s podjezdem. Silnice do průmyslové zóny zná svou trasu
Mapa DENSO

Liberecký kraj už má studii napojení vysoce potřebné silnice do liberecké průmyslové zóny Jih. Zabrání dopravním kolapsům v přetížené ulici České mládeže a ochrání firmy před hrozícím zastavením výroby kvůli neprůjezdné silnici. První kamiony a auta zaměstnanců po ní ale projedou nejdříve za pět let.

V Praze si lidé vydělají o 10 tisíc víc než v Libereckém kraji
Peníze

Liberecký kraj – Nůžky mezi metropolí a regiony se začaly rozevírat před 10 lety. Nejhůř je na tom ve srovnání s Prahou Zlínský kraj, nejlépe kraj Středočeský. Liberecký se za Jihomoravským a Plzeňským krajem drží zhruba uprostřed pomyslného žebříčku.

Prvňáčci dostanou od Libereckého kraje oblíbené kufříky
Kufříky pro prvňáčky

Reflexní vesta, plastová lahev na pití a mnoho drobností, které se prvňákům budou hodit. To je náplň speciálního kufříku, který bude malým školáčkům v Libereckém kraji rozdán první den školy v rámci akce Bezpečně! Do školy i do přírody. Liberecký kraj si takových kufříků ve spolupráci s dalšími partnery pro letošní rok připravil 6 tisíc kusů.

Kraj trasu budoucího napojení průmyslové zóny Jih
Průmyslová zóna JIH Liberec

Rada kraje včera projednala technickou studii napojení průmyslové zóny Jih v Liberci na silnici I/35, kterou si nechal letos v březnu zpracovat Liberecký kraj. Součástí jeho zadání bylo kromě rozptylové studie, hlukové studie, biologického průzkumu i stanovisko, zda je pro stavbu nutné mít podrobnější posouzení vlivů na životní prostředí – EIA. Výsledky budou známy do konce letošního roku. Liberecký kraj dlouhodobě usiluje, aby se ulevilo přetížené dopravě v ulici České mládeže.

Česko se znovu stává strojírenskou velmocí. V libereckém DENSU jsou příkladem
Liberecký závod DMCZ

Šikovné české ruce a chytré hlavy. To je to, co z české pobočky DENSO v Liberci dělá díky vlastnímu konstrukčnímu, prototypovému a testovacímu centru významný článek evropské skupiny této nadnárodní korporace. Díky odborným pracovištím je tak česká pobočka schopna navrhovat a vyrábět prototypové i sériové výrobky, ověřovat jejich funkčnost a dále je zdokonalovat.

Olympiáda zručnosti - práce hrou je DENSU vlastní
DENSO účastníci olympiády zručnosti

Dovednostní soutěž s názvem Technical skills competition 2017, jejímž smyslem je podnícení pracovníků k podávání lepších výkonů při běžném provozu, nachystal pro své zaměstnance a partnery již podesáté liberecký závod Denso Manufacturing. V sobotu 10. června se v areálu DMCZ sešli soutěžící, aby změřili své síly ve vyhledávání odchylek a neshod na simulovaných vzorcích výrobků společnosti.

Šachový turnaj „Memoriál Josefa Dřevínka“
Šachový klub

Šachový klub Frýdlant, z.s. uspořádal dne 21. 5. 2017 v rámci programu Valdštejnských slavností, mezinárodní šachový turnaj „Memoriál Josefa Dřevínka“. Turnaje se zúčastnilo celkem 58 hráčů z toho 20 z řad mládeže a přijeli i tři polští přátelé z Bogatynie.

Nová silnice do průmyslové zóny v Liberci zabránit kolapsu továren
DENSO zaměstnanci ve výrobě

Nehoda na tahu do průmyslové zóny Jih v Liberci může ochromit výrobu ve firmách, potřebná druhá silnice ale stále chybí. Zástupci firem na problém upozorňují při jednáních město i Liberecký kraj. Karta je teď na straně Liberce, který musí změnit územní plán.

Denso Manufacturing Czech a Denso Air Systems chystají spojení
Budova DMCZ Liberec

Liberecké společnosti Denso Manufacturing Czech a Denso Air Systems připravují spojení. Posílit tím chtějí obchodní aktivity v České republice. Spojení umožní oběma společnostem pružněji reagovat na požadavky zákazníků a zefektivnit dodávku vlastních výrobků odběratelům.

Firmám na Liberecku chybí pracovníci, zájem mají o cizince
Firmám chybí pracovníci

Firmám v Libereckém kraji chybí pracovníci, stále větší zájem proto mají o cizince. Problém je to zejména ve firmách zaměřených na automobilový průmysl. Pracovníky v zahraničí ale stále častěji hledají také například sklárny nebo nemocnice. Úřady práce přitom v Libereckém kraji evidují zhruba 16.000 uchazečů o práci, z toho čtvrtina je starších 50 let.

Jablonecká Živá knihovna povolání
Jablonecká Živá knihovna

Již třetím okresním městem, které hostilo akci regionálního zastoupení Liberec Svazu průmyslu a dopravy ČR s názvem Živá knihovna povolání byl Jablonec nad Nisou. Akce proběhla za účasti 11 firem, převážně z Jablonecka a zástupců jabloneckého Úřadu práce, kteří dětem poradili s volbou budoucího povolání a výběrem střední školy.