Draci z Densa vyrážejí na závod dračích lodí

Dračí lodě

Měsíc červen patří závodu dračích lodí. Spousta závodů byla přesunuta na pozdější zářijový termín a nebo rovnou odvolána. Závod dračích lodí byl přesunut a bude se konat v náhradním termínu 19.9.2020. Jablonecká přehrada se tak stane dějištěm již 8. ročníku tohoto závodu spojeného s dětským dnem pod taktovkou RK Dragons Jablonec nad Nisou.

Denso posádka boduje v závodu dračích lodí pro amatérské FUN posádky pod firemní hlavičkou již od roku 2016. Připomeňme si úspěchy minulého roku, kdy „Draci z Densa“ na trati dlouhé 1000 m a 200 m vybojovali dvakrát druhé místo.

A jak se posádka na závod dračích lodí připravuje se pojďme zeptat toho nejpovolanějšího – kapitána J. Valenty:

1. Skládá se posádka každý rok ze stejných osob nebo je třeba každý rok složit posádku novou?

Většina posádky (cca ¾) jsou stejní lidé, kteří mají se závodem dračích lodí již své zkušenosti, ale samozřejmě ne vždy všichni můžou a tak zbytek posádky doplníme o nováčky, kteří mají chuť si s námi zazávodit a společně si užít užasnou sportovní atmosféru.

2. Jakým způsobem se na závod připravujete? Trénujete společně nebo individuálně?

Převážná část přípravy je individuální, spíš jsme nadšení sportovci a každý se připravuje dle svého, někdo běhá, jiný leze po skalách, máme mezi sebou fotbalisty, lidi, co chodí do posilovny nebo jezdí na kole. Před závodem se domluvíme s pořadatelem, sejdeme se a sladíme společně formu a taktiku. Natrénujeme starty, domluvíme zasedací pořádek na lodi a hlavně se musíme sladit v pádlování, abychom všichni „pádlovali jako jeden muž“. Tento rok se budu snažit domluvit více společných tréninků, ale doufám, že vzhledem k dovoleným na to bude čas.

3. Jak si jako posádka říkáte?

Říkáme si „Draci z Densa“.

4. Jsi pravidelný účastník závodu dračích lodí?

Účastním se 3. ročníku.

5. Co tě k první účasti v závodu dračích lodí přivedlo?

Kolega, který měl závodit několik dnů před závodem ze zdravotních důvodů vypadl, tak mě požádal, zda bych ho nemohl nahradit , neváhal jsem ani vteřinu. Dříve jsem jezdil na lodi jen rekreačně, občas jsem sjel s kamarády řeku Berounku a vždy si chtěl vyzkoušet závodění na lodi. Když se naskytla tato příležitost, šel jsem do toho.

6. Jakou roli v posádce zastáváš?

Zastávám roli kapitána. Před dvěma lety se tehdejší kapitán J. Novák nemohl účastnit, tak mě požádal o pomoc s organizací závodu a role kapitána už mi zůstala.

7. Máte nějaké motto, kterým se při závodě řídíte nebo budete řídit?

Před závodem si říkáme, že to rozjedeme na maximum a pak už budeme jen zrychlovat, ale pár metrů před cílem je to spíš o tom už jen přežít :o) Nejdůležitější je „pádlovat jako jeden muž“. Když bude pádlovat 20 vynikajících členů posádky, kteří nebudou sehraní, tak toho moc nedokážou. Je to jako v Densu - bez dobré spolupráce se toho moc dokázat nedá.

8. Čeho si nejvíc ceníš na týmu?

Nejvíc si na našem týmu cením toho, že po roce, kdy spolu nejsme v lodi se dokážeme sjednotit a vystupovat jako jeden muž po několika minutách společného tréninku včetně několika nováčků.

9. Kdo je Vaším největším soupeřem?

Vesměs dokážeme porazit všechny soupeře a probojovat se do finále, kde nás bohužel poráží ZŠ Husova (vítěz závodů dračích lodí mezi ZŠ z Liberce).

10. Čím to je, že je nedokážete porazit?

Největší naší nevýhodou vůči žákům ze ZŠ Husova je naše vyšší hmotnost a tudíž větší ponor a tím rostoucí odpor lodi. Přes tento handicap a nehledě na to, že někteří z nás jsou minimálně o jednu generaci starší než pravidelně trénující ZŠ Husova, tak jim nedáme vůbec nic zadarmo.

Přijďte fandit v co nejhojnějším počtu Drakům z Densa při neobvyklém, atraktivním a oblíbeném pádlování na dračích lodích. Pro diváky je připravený doprovodný program.

Historické okénko:

Co je dračí loď? Je to loď ve tvaru otevřené kanoe o délce 12,5 m ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem. Posádka je složena maximálně z 20 pádlujících v sedě – 10 napravo, 10 nalevo včetně bubeníka, který sedí na špičce lodi a údery do bubnu udává rytmus pádlování a kormidelníka stojícího na zádi určujícího směr. Historie závodů dračích lodí se začala psát před více než 2.200 lety v Číně, kde jsou datovány první zmínky o závodění na těchto lodích. Jejich moderní éra se datuje do roku 1976. V současnosti se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů pádlujících z více než 50 zemí světa.