Krásy Japonska….Fudži

Česko má Pražský hrad, Čína má Velkou čínskou zeď, Francie Eiffelovu věž, Amerika sochu Svobody.

Drtivá většina národních symbolů jsou stavby vytvořené člověkem. V Japonsku je ale všechno jinak. Jeho symbol je totiž dílem přírody. Seznamte se s posvátnou horou Fudži. Fudži není jen nejposvátnější a nejslavnější horou Japonska, ale také nejvyšším vrcholem celé země, tyčícím se do výšky 3776 m n. m. A sami Japonci ji chovají v takové úctě, že k jejímu jménu přidávají slůvko san. Celý název zní tedy Fudžisan. Hora má snad naprosto dokonale symetrický tvar. Nachází se jihozápadně od Tokia a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že se jedná o nejkrásnější sopku na světě. Ano, hora Fudži je totiž vulkánem, který sice už dlouho nesoptil, ale není vůbec vyloučeno, že se znovu neprobudí k životu.

Fudži je pro Japonce posvátnou horou, která se vždy těšila velké úctě a svůj podíl na tom má právě i to, že jde o sopku. Japonci věří, že v sobě ukrývá skrytou sílu a uctívají ji už od prehistorických dob. Naposledy soptila v roce 1707. K hoře Fudži se váže mnoho pověstí. Jedna z nich například říká, že tam žije krásná dívka Konohanasakujahime. To ona prý může za to, že se vulkán poslední erupcí pochlubil v roce 1707 a každý rok dává v okolí Fudži rozkvést nádherným sakurám. Fudži je nyní pokládána za vyhaslou, ale když roku 1707 soptila naposledy, tehdy sopečný prach pokryl i více než sto kilometrů vzdálené město Edo, dnešní Tokio.

Hora stojí osamoceně uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú a je součástí národního parku Hakone. Obklopuje ji pětice jezer, známých jako Fujigoko. Nádherná příroda vám bude připadat jako z pohlednice a jezera navíc fungují coby přírodní zrcadla, v nichž se vrchol sopky odráží. Největším z jezer je Jamanaka. V celém Japonsku žádný vyšší vrchol nenajdete, ani tak však výška Fudži nijak neohromí – jde o pouhých 3 776 m.n.m. I proto se lze až nahoru dostat po turistických stezkách a dopřát si nádherný výhled po okolí. Zatímco ve starých dobách byly poutě na Fudži velmi obtížnou a často nebezpečnou záležitostí, dokonce ženám byl tehdy přístup až na vrchol zakázán. Dnes jsou tyto cesty organizovány ve dvou hlavních sezónních měsících – v červenci a srpnu proudí k vrcholku denně tisícové zástupy návštěvníků.

hora fudzi
hora fudzi